Jak zmienić świat w 4 krokach?

Obserwując falę pojawienia się ekoświrów na świecie i po odwiedzeniu c-u-d-o-w-n-e-g-o Ecolarium w Danii pomyślałam sobie, że dobrze się dzieje, to prawda, że trzeba o tym mówić, pokazywać. Ale też – że łatwo się zafiskować i przytłoczyć myślą, że to całe eko życie jest bardzo ciężkie i przez to, że sobie z tym nie radzimy, nasze dzieci nigdy nie zobaczą rafy koralowej (to w ogóle jest dobry powód do płaczu, jak się ma PMS, sprawdziłam).

A to nieprawda! Podsyłam wam kilka #smallsteps, które można zacząć stosować w żyćku już teraz-zaraz i dać uśmiechnąć się naszej największej mamuśce Ziemi

1.Weź na zakupy swoją torbę!

To jest takie łatwe, że nie rozumiem w ogóle idei jednorazowych toreb w sklepach, tym bardziej tych plastikowych. Noś jedną torbę zawsze w torebce – zmieści się zapewne obok 3-kilowego portfela, 10-kilowej kosmetyczki, starych skarpetek, nowych skarpetek, papierków po batonikach. Dwie w samochodzie. I już!

2. Nie bierz plastikowych woreczków na owoce/warzywa.

Jasne, czasem zdarza się, że musisz kupić 20 jabłek i ciężko je luzem potem wykładać do kasy. Jeśli zdarzają Ci się takie zakupy – zrób sobie swoje woreczki zero waste, np. ze starych firanek. Albo, jeśli tak jak ja nie za bardzo umiesz w robótki ręczne – wydaj te dwie dychy i kup sobie taki zestawik albo kilka takich za złotych 2.

3. Proś o drinka BEZ SŁOMKI.

Bo po co ci to? A jak musisz, bo inaczej nie potrafisz pić – zainwestuj w metalową/bambusową słomkę i miej ją przy sobie w torebce – np. taką.

3. Kup sobie butlę na wodę.

Ja mam flashkę od Dafi. Wieść niesie, że są teraz na promocji w Rossmanie za dwie dyszki (tutaj, leniuszku). Możesz ją napełniać w sumie każdą wodą z kranu, więc nie dość, że ten twój 3-kilowy portfel cieszy mordkę, to jeszcze ziemia i oceany, które nie są już w stanie przyjąć tych ton plastikowych butelek. Jak się boisz w domu kranówki, to do tego dokup sobie duży filtr do wody i nadal wszyscy się cieszą i cieszyć będą, obiecuję! Jak nie Rossman to idź to TK Maxxa albo na allegro. Albo kup sobie sok w szklanej butelce i napełniaj ją kranówką.

Dodatkowa zaleta – zawsze możesz tam wlać też winko i mieć zawsze przy sobie.

4. Zainstaluj Ecosię

To taka wyszukiwarka, do pobrania jako wtyczka na Google Chrome. Działa prosto – ty wyszukujesz “Sposoby na szybkie schudnięcie”, a Ecosia z pieniążków z kliknięć i reklam z tego wyszukiwania sadzi drzewa w różnych miejscach na świecie. Nie ma aż tak super algorytmu jak google dla naszego kraju i języka, ale działa i pomaga światu przy Twoim zerowym wysiłku.

To chyba nic trudnego, co?

Zdjęcie via: shipreckd.tumblr.com

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s