świat zwariował w 25 lat

A: załamanie ludzkością i tego, co robimy ze światem zaczęło się chyba od osobistych dramatów, które pokazały mi, że się po prostu sami wybijemy i w całym naszym egoizmie i chceniu, zniszczymy po drodze wszystko co się da (trochę katastrofizmu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, nie???). I może co jakiś czas musi zdarzyć się taka masowa wycinka, tak jak to było z dinozaurami, bo może dzięki temu ta piękna kula toczy się dalej, Ross został paleontologiem, a Elon wysłał teslę w kosmos, ale wszystko to dzieje się na poziomie „może”, a na pewno to my ten świat psujemy, a nie musimy wcale.

Odkąd mam trochę więcej czasu na realizowanie rzeczy, które mam pozapisywane w zakładkach „to do”, „to watch” lub „nowe życie”, ogarniam dokumentalne zaległości na netflixie, trochę czytam, kiziam swój mózg, symultanicznie płacząc nad upadkiem świata (no i nad sobą, rzecz jasna). Chciałabym się podzielić z wami kilkoma dokumentami, którym trochę dalej do bycia binge watching, więc tym bardziej warto znaleźć dla nich chwilę!

  1. BBC – Planet Earth

Tak sobie myślę, że dobrze sobie tę serię zobaczyć przed dokumentami o końcu świata, żeby poczuć w jakim cudzie totalnym żyjemy i go docenić. I usłyszeć narrację sir Attenborough’a, który potrafi pięknie opowiedzieć nawet o najbrzydszych robalach z jaskiń.

Z tego miejsca również chciałabym pozdrowić małe misie polarne, wychodzące po zimie z norki razem ze swoją mamą. I przestać myśleć o tym popularnym w internecie filmie z umierającym z głodu niedźwiedziem polarnym.

2. A PLASTIC OCEAN

Wiecie, że każdego roku 8 MILIONÓW TON śmieci wpada do oceanu? W tym plastik, który się nigdy nie rozłoży. I wiecie, że żółwie mylą foliową reklamówkę z meduzą, zjadają ją i nie muszę chyba mówić, co się z tą reklamówkę dzieje i że taki żółw bardzo się męczy i umiera? A najlepsze jest to, że wcale tej lemoniadki przez słomkę nie musimy pić, nie musimy pakować warzyw w jednorazowe reklamówki, nie kupować jedzenie zapakowanego w milion plastikowych opakowań. To kosztuje trochę więcej wysiłku, który przecież wolimy omijać na co dzień, bo życie takie ciężkie, gdzie czas znaleźć. Oh, please.

3. THE TRUE COST

Mid-season sales w pełni, bluzki po 20 zł, spodnie po 40zł, biorę. Pochodzę dwa miesiące, z bluzki zostaną wióry, więc raczej do wyrzucenia. Te ubrania się rozkładają prawie wcale, Afryka nie chce przyjmować już więcej ubrań, ale jak nie będzie dalej przyjmować – Stany zmniejszą subsydia na pomoc. Tylko 15% ubrań poddawane jest recyklingowi, a sama produkcja ubrań dostarcza środowisku tyle syfu i chemikalii, że w ogóle to jest poza poziomem percepcji kogokolwiek. A to nie wszystko – ludzie w fabrykach w Bangladeszu pracują w odczłowieczonych warunkach, zarabiając 4$ dziennie. Zastanawialiście się, kto wam zrobił tę bluzkę w H&M? Pewnie małe dziecko, bo i je się zatrudnia, żeby zmniejszyć koszty produkcji i obniżyć koszt końcowy bluzki o złotówkę. A jak mi ktoś powie, że przecież dajemy tym ludziom pracę, dam w mordę.

4. FORKS OVER KNIVES

Od 7 lat nie jem mięsa, od kilku próbuję zostać weganką w pełni. I przyznaję bez bicia, czasem mam taką ochotę na serek wiejski bez laktozy, że przy całych moich żywieniowych ograniczeniach,  czasem sobie pozwalałam, myśląc, że przecież te polskie krówki nie mają tak źle. Bez mięsa i nabiału jest w życiu super, naprawdę, i to nie tylko dlatego, że kocham zwierzęta, ale przede wszystkim dlatego, że nie ma w tym mięsie nic dobrego. Ten dokument nie jest o tym, że nocą trzeba wykradać kury z ogromnych ferm, żeby nie cierpiały, ale o tym, że jest naukowo potwierdzone (i Ci naukowcy w tym dokumencie są naprawdę), że to przetworzone mięso, nabiał, gmo i inne syfy, które się w produktach odzwierzęcych znajdują autentycznie powodują wiele z naszych chorób cywilizacyjnych. Obejrzyjcie to w imię Waszego zdrowia, poważnie, nawet jeśli weganizm to dla was synonim idiotyzmu i placu hipstera w Warszawie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s